# Steen en been klagen over generatie Z
Er is in 2025 weer wat afgeklaagd over generatie Z. Ze hebben belangst, ze willen geen manager worden, ze zijn te gevoelig. Dat heeft weer heel wat leesvoer opgeleverd. Onze columniste Laura Bas doet er alles aan om de beeldvorming over Gen Z’ers bij te stellen.
Als we wat beter naar deze jongeren zouden luisteren, gaat iedereen erop vooruit. Ze wijst op drie problemen die energie vreten op de werkvloer: onduidelijkheid over wie wat doet, eindeloos vergaderen en trage systemen. In deze column geeft ze daar praktische en simpele oplossingen voor.
Gen Z zou deze 3 dingen direct afschaffen op de werkvloer (en toch komen ze nog overal voor)
# De gevaarlijkste tijd voor functioneringsgesprekken
Zo vlak voor de feestdagen geven we opnieuw deze waarschuwing af. Klassieke functioneringsgesprekken voor de vakantie jagen werknemers weg. Vooral als leiders het met hun mensen hebben over wat er niet goed gaat. Daardoor vinden twee op de drie werknemers dit soort gesprekken demotiverend.
Veel mensen gebruiken hun vrije dagen om te praten en te reflecteren over hun werk: blijven ze of niet? Expert Evert Hatzmann raadt aan om ‘behoudgesprekken’ te gaan voeren. Vraag naar hoeveel uitdaging teamleden in hun werk ervaren, hoe het staat met de werk-privébalans, waar ze op leeglopen en waar ze energie van krijgen.
Stop met functioneringsgesprekken vlak voor de vakantie: ze jagen je beste mensen weg
# Tata Steel blijft de gemoederen beroeren
Tata Steel Nederland heeft dit jaar zo vaak de media gehaald dat we het bedrijf met onze Bold Leader Beweging zijn gaan bezoeken. Geopolitieke spanningen, de druk om te verduurzamen, de aanslag op de gezondheid van de omwonenden, resultaten die tegenvallen… Het is nogal een uitdaging en hoe geef je daar in hemelsnaam leiding aan.
Ceo Hans van den Berg geeft eerlijk antwoord op de vragen van onze Bold Leaders. Wat hij zelf heeft geleerd van alle tumult: minder zenden en meer luisteren, er is meer mogelijk dan je denkt, durf je eigen leiderschap te bevragen, en resultaat gaat boven processen.
Tata Steel-ceo Hans van den Berg: ‘We hebben met oogkleppen op rondgelopen’
# Handdoekjesleggers houden een spiegel voor
De kudde badgasten die elke morgen handdoekjes gaat leggen bij het hotelzwembad. Hilarisch, vinden columnist Simone van Neerven en onze lezers, maar op kantoor doen we precies hetzelfde.
Afdelingen claimen ook liefst zoveel mogelijk budget, iedereen wil de beste werkplek, parkeerplaats en vergaderzaal. Daar liggen verschillende psychologische verschijnselen aan ten grondslag, zoals een gevoel van schaarste, risico-aversie en gebrek aan vertrouwen. Wie het beter aan wil pakken in 2026, kan die handdoekjesleggers als spiegel gebruiken.
We lachen om handdoekleggers bij het zwembad, maar op kantoor doen we net zo
# Baanbrekende leider, maar volstrekt onbekend
Met het vijftigjarig bestaan van modeketen Zara in 2025 zetten we oprichter Amancio Ortega dit jaar in de spotlights. Daar houdt de Spanjaard helemaal niet van. Hij is het toonbeeld van de introverte leider. Op straat wil hij alleen herkend worden door zijn familie, zijn vrienden en zijn directe collega’s.
Toch heeft hij het nodige baanbrekende werk verricht: fast fashion, verticale integratie, datagestuurde efficiëntie en zo min mogelijk uitgeven aan marketing. De 89-jarige is maar liefst vier keer de vermogendste man van de wereld geweest, rijker dan techmiljardair Bill Gates. En nog altijd kent niemand hem, precies zoals Ortega het graag heeft.
Deze 89-jarige modemagnaat is rijker dan Bill Gates, toch kent bijna niemand zijn naam
# AI is het thema van 2025 and beyond
Het thema van het jaar voor leiders is ongetwijfeld AI. AI-blunders en de AI-bubbel, de impact van wetgeving, het gedoe op de werkvloer, het eigen gebruik in de boardroom, de hypefilter voor toezichthouders… Onze lezers slaan aan op het eerlijke verhaal van Joe Inzerillo, de eerste chief digital officer van Salesforce.
Over de duizenden fouten die ze hebben gemaakt met AI-agents. Hij deelt na negen maanden experimenteren zijn zes lessen. Begin klein en versnel dan pas, zie AI-agents niet als software maar als stagiaires, blijf experimenteren. Of zou het verhaal zo aanslaan, omdat Salesforce met die AI-agents alleen al op de klantenservice 100 miljoen dollar per jaar bespaart? Wordt in 2026 vervolgd.
Salesforce bespaart 100 miljoen dollar met AI-agents die ‘als stagiaires’ beginnen
# De exit van Jumbo topman Frits van Eerd
Ook bijzonder vaak in het nieuws: Frits van Eerd. De voormalige topman van Jumbo is dit jaar veroordeeld tot twee jaar celstraf. Hij gaat in hoger beroep, maar verliest wel de zeggenschap in de supermarktgroep. Tijd om terug te blikken op de kleurrijke hobby’s die uiteindelijk zijn val veroorzaakten.
Carnaval, historische Spitfires, klassieke Ferrari’s, de Dakar-rally in de woestijn: de passie spat ervanaf. Van Eerd sponsort met Jumbo als eerste Max Verstappen die op dat moment nog in karts rijdt. Ook motorcrosser Jeffrey Herlings krijgt de nodige steun van de supermarktketen. Totdat een schimmige figuur en transacties in die motorsportwereld Van Eerd de kop kosten.
# Dilemma: afwachten of de mouwen opstropen
Disruptieve tijden vragen om leiders die het heft in handen nemen. Het type m/v/x dat durft te beslissen zonder alle antwoorden te hebben. Voor onze columnist Ralf Knegtmans is dat een eigenschap waarmee toptalent zich onderscheidt van de gemiddelde managers.
Zij raken niet verlamd door informatie-overvloed, verzamelen niet nog meer data voor ze knopen doorhakken en halen geen batterijen aan externe adviseurs binnen voor een second opinion. Dat handelen, voordat het gevraagd wordt, gebeurt niet impulsief. Ze nemen heel bewust afstand en zoomen in waar nodig. Om in de gaten te houden bij de volgende crisis.
Toptalent heeft één ding gemeen, en je ziet het binnen 10 minuten
# Meredith Whittaker, de uitdager van de big tech bro’s
Toegegeven, we zijn fan van Meredith Whittaker, de topvrouw van Signal. Onze lezers zijn dat duidelijk ook; haar berichtenapp groeit niet voor niets als kool in Nederland. Whittaker staat op de barricades tegen het ‘toxische businessmodel’ van big tech en het toezichtkapitalisme dat onze privacy links en rechts ondermijnt.
Wanneer ze begin december even in Nederland is, is de zaal in TivoliVredenburg meteen uitverkocht. De boodschap die ze voor de gelukkigen heeft: Europa moet stoppen met zich blind te staren op Silicon Valley. Kijk liever naar de behoeften die nog niet worden ingevuld, zoals robuuste, veilige en privacyvriendelijke oplossingen. Vooral daar valt nog veel te winnen.
Ze leidde ooit het verzet bij Google, nu is Meredith Whittaker de uitdager van big tech met Signal



