1. Blokker opent woensdag twaalf winkels in één klap
Blokker opent woensdag twaalf winkels in Nederland. Dat blijkt volgens RetailTrends uit een e-mail die naar de klanten is verstuurd. De nieuwe Blokker-winkels voeren het oude logo én keren terug naar het al even vertrouwde assortiment van huishoudelijke artikelen.
Oud-directeur Roland Palmer, de neef van wijlen Jaap Blokker, kreeg eind vorig jaar de rechten op de merknaam en de webwinkel van Blokker in handen. Hij wil dit jaar minstens 37 eigen winkels openen. Bij het faillissement van Blokker in november vorig jaar telde de keten nog 400 winkels.
Lees ook: Roland Palmer maakt comeback als redder van Blokker
2. Artillerie Inrichtingen Armaments bouwt drones in Tilburg
Artillerie Inrichtingen Armaments, opgericht door Gerard Zondervan, kan de productie van drones dit jaar nog gaan opschalen. De NOS is bij hem op bezoek geweest, in een nog lege hal in Tilburg. Binnen een paar maanden wordt deze volledig uitgerust om aanvals- en verdedigingsdrones te produceren. Er zullen honderden mensen aan de slag gaan.
Afgelopen vrijdag heeft het demissionaire kabinet de defensie-uitgaven met 19 miljard euro verhoogd om aan de nieuwe Navo-norm te voldoen. Daar hoopt Zondervan ook van te profiteren. ‘Aan geld en opdrachten geen gebrek’, zegt hij, maar een plek om met springstof te werken en de juiste mensen vinden om munitie te maken, is een ander verhaal.
Lees ook: Zijn anti-dronegranaat trekt wereldwijd aandacht
3. Emancipatie maakt duikvlucht in Nederland
Nederland is flink naar beneden gedonderd op de Global Gender Gap‑Index 2025 van het World Economic Forum: met vijftien plaatsen naar de 43ste positie. Vergeleken met de buurlanden bungelt ons land zelfs onderaan.
Nederland heeft 75,6 procent van de genderkloof gedicht, 1,9 procent minder dan vorig jaar. Dat komt vooral door een flinke terugval in politieke participatie door vrouwen. Economisch blijft Nederland steken op de 74ste plek, met slechts lichte verbeteringen in management en technische functies. Professor Henk Volberda (UvA): ‘Nieuw emancipatiebeleid is nodig om Nederland in de top tien te krijgen.’
Lees meer: Nederland doet te weinig met female power van hoogopgeleide vrouwen
4. Nijmeegse startup spoort drones op met gehoor van bijen
De Nijmeegs-Utrechtse startup Beephonix ontwikkelt een innovatieve techniek om vijandelijke drones op het slagveld op te sporen. Het systeem gebruikt akoestische sensoren, geïnspireerd op de voortreffelijke hoorcapaciteit van bijen.
Hiermee kan vroegtijdig het geluid van dronepropellers worden gedetecteerd, nog vóór visuele herkenning mogelijk is, schrijft De Gelderlander. De spin-off van de Radboud Universiteit, opgericht door neuroloog Martijn Agterberg, wil over vijf jaar een geavanceerd systeem van verdediging klaar hebben. Nu zijn ze het nog aan het testen op een kazerne in Brabant.
5. Het prijskaartje voor kernenergie in Europa: 241 miljard euro
De Europese plannen voor kernenergie vereisen een investering van 241 miljard euro tot 2050. Daarvan is 205 miljard bestemd voor nieuwe centrales en 36 miljard voor het verlengen van de levensduur van bestaande reactoren. Dat is een schatting van de Europese Commissie.
Brussel rekent op investeringen uit de publieke en private sector om de capaciteit te verhogen van 98 naar 109 gigawatt. Elke vijf jaar vertraging op de geplande projecten zou nog eens 45 miljard extra kosten. Daarnaast is er nog geld nodig voor nieuwe technologieën, zoals kleine reactoren en kernfusie. Europa haalde vorig jaar 24 procent van de energie uit kerncentrales.
Lees ook: Waarom niemand kerncentrales wil bouwen in Nederland
6. En dan dit: Musks Neuralink laat aap ‘zien’ wat er niet is
Neuralink, het techbedrijf van Elon Musk, heeft een aap met een hersenimplantaat iets laten ‘zien’ dat fysiek niet aanwezig was. Deze simulatie is een nieuwe stap in de ambitie om blinden opnieuw te laten zien. Daarna wil Musk de chip gebruiken voor het superieur verbeteren van menselijk zicht, aldus Bloomberg.
Blindsight is de naam van de hersenchip die bij deze dierproef is gebruikt. Het stimuleert specifieke delen in de hersenen die met zicht worden geassocieerd. Bij twee derde van de simulaties volgde de aap met zijn ogen wat onderzoekers in zijn brein opriepen, maar in werkelijkheid niet te zien was. Later dit jaar wil Neuralink Blindsight ook bij mensen kunnen testen.
Rondje funding 💸
- Founteyn, een startup uit Naarden met een op capsules gebaseerd drankentap, heeft 15 miljoen dollar aan Series A-financiering binnengehaald. De centen zijn een investering van twee wereldleiders in de waterdistributie- en drankenindustrie, meldt Silicon Canals.
- Het nog piepjonge Amsterdamse ticketplatform Momants heeft 1 miljoen euro aan seed-financiering binnen. De centen zijn volgens Silicon Canals afkomstig van angel-investeerders. De startup is dit jaar opgericht door Kevin Westermeijer, Mark Wiggelaar en Jan Willem van der Meer.
Rondje transfers 🔄
- TicketSwap, het onlineplatform voor ticketverkoop, krijgt een nieuwe ceo. Jan van Casteren neemt het stokje over van Hans Ober, de laatste van de drie oprichters die na meer dan twaalf jaar een stap terugzet.
- Met zijn vertrek als ceo van Renault veroorzaakt Luca de Meo een schok in de autowereld. De Italiaan vertrekt naar het luxe-imperium Kering dat onder meer het merk Gucci voert. De Meo kwam in 2020 vlak voor het uitbreken van de coronacrisis aan het hoofd te staan.
- Olaf Sleijpen wordt per 1 juli president van De Nederlandsche Bank (DNB). Sleijpen is sinds begin 2020 lid van de DNB-directie, waar hij verantwoordelijk is voor monetaire zaken. Hij volgt Klaas Knot op, die na veertien jaar aftreedt als president.
- Behoorlijk uniek: een voormalige startupfounder die demissionair minister van Economische Zaken wordt. VVD’er Vincent Karremans volgt PVV-minister Dirk Beljaarts op. Karremans richtte voor hij de politiek inging Magnet.me op, een slim carrièreplatform.
Wat we ook lazen:
- NS-personeel staakt dinsdag mogelijk opnieuw (Nu.nl)
- Ceo’s verwachten snel en fors baanverlies door inzet AI (FD)
- Senior personeel ontslaan kost Europese banken honderden miljoenen (BNR)
- Het oceaanverdrag mist nog de goedkeuring van Nederland (NOS)
- Ambitieus plan: Rotterdam kan Europees koploper worden in AI (AD)