1. Kweekvleesmaker Meatable stopt ermee
Kweekvleesbedrijf Meatable stopt ermee omdat het geen nieuw kapitaal weet aan te trekken. Dat meldt de Britse investeerder Agronomics, die stelt dat Meatable in 2025 met ‘verwachte en onvoorziene risico’s en onzekerheden’ kampte. Hierdoor is het niet gelukt om nieuwe investeerders te trekken en ook de huidige aandeelhouders durven het risico niet aan te gaan.
Meatable werd in 2018 opgericht door Krijn de Nood, Daan Luining en Mark Kotter om uit diercellen ‘labvlees’ te kweken. In totaal haalden ze in diverse geldronden 139 miljoen dollar op investeerders om het kweekvlees op de markt te krijgen. In Singapore hoopte Meatable al in 2023 in de restaurants te liggen, maar zo ver is het niet gekomen.
Het staken van de Nederlandse labvleesontwikkelaar komt een week nadat het Israëlische Believer Meats de stekker uit het bedrijf trok.
Lees ook: Kweekvlees: wel in Singapore, nog (lang) niet in de Appie
2. CM.com-ceo: overnamepoging Bird was kansloos
Jeroen van Glabbeek, ceo van berichtendienst CM.com, noemt de overnamepoging door Bird afgelopen november ‘kansloos’. ‘Als ik jou uit het niks ten huwelijk vraag, denk je daar ook niet over na. Zo werkt het gewoon niet.’ In het FD stelt de CM.com-ceo dat de combinatie geen gelukkige zou zijn geweest: ‘Wij zijn in Nederland genoteerd, zijn geworteld in het Rijnlandse model. Zij worden mede gesteund door Amerikaanse private equity. En ik denk dat het voor hem vooral interessant was om CM.com in te lijven, maar voor ons zie ik de toegevoegde waarde niet. Het is meer van hetzelfde; meer sms’sen sturen, meer e-mails.’
Het Amsterdamse Bird bood 5,16 euro per aandeel. Dat wees het bestuur van CM.com af, maar Van Glabbeek moet nu wel bewijzen dat dat de juiste beslissing was – met een beurskoers die de afgelopen periode daalde van 40 euro naar circa 4,40 euro. CM.com zet daarvoor onder meer in op AI. Van Glabbeek: ‘De nieuwe Googles en Facebooks worden nu gebouwd. En daar willen wij bij horen.’
Lees ook: Robert Vis wil CM.com kopen, maar de oprichters zeggen nee. Wat nu?
3. Oprichter Kalo Bagijn vertrekt bij Brand New Day
Na vijftien jaar vertrekken oprichter Kalo Bagijn en zijn compagnon Thierry Schaap bij Brand New Day. Maar niet om te rentenieren: ‘Private banking is een ingeslapen markt. Ik zie daar opties voor verbetering’, zegt hij in een interview met het FD.
Bagijn en Schaap stoppen bij Brand New Day omdat het bedrijf met circa 400.000 klanten en zo’n 10 miljard aan vermogen onder beheer redelijk volwassen is. Daarmee beschouwen ze hun taak als volbracht. Een van de markten waar hij nadrukkelijk naar kijkt, is die van vermogensbeheer, private banking en wealth management. ‘We zouden die toegankelijker kunnen maken voor een grotere groep, door de prijzen, producten en dienstverlening te verbeteren.’
Lees ook: Kalo Bagijn belde weleens een IT’er uit de tandartsstoel: ‘Niemand vond dat erg’
4. Omwonenden eisen 1,4 miljard van Tata Steel
Omwonenden van Tata Steel eisen 1,4 miljard euro schadevergoeding van het staalbedrijf vanwege de uitstoot van de fabriek. Ze hebben zich verenigd in claimstichting Frisse Wind.nu, die Tata vrijdag heeft gedagvaard. Frisse Wind deed eerder al samen met andere stichtingen en omwonenden ook aangifte, wat leidde tot een strafrechtelijk onderzoek.
De schadevergoeding wordt gevorderd voor in totaal 330.000 (voormalige) bewoners van de regio. Per persoon vordert de stichting een bedrag voor immateriële schade van 750 tot 5.000 euro, te vermeerderen met een bedrag per jaar dat iemand in het blootstellingsgebied heeft gewoond. Tata stelt in een reactie dat het al maatregelen neemt om schoner te produceren en dat het de stukken rond de claim wil bestuderen.
5. Kledingbox House of Einstein failliet
Personal shoppingdienst House of Einstein is failliet. Oprichters Jantien Herfst en Mei Ling Tan begonnen in 2012 met het samenstellen en versturen van kledingboxen: de klant betaalt alleen voor wat bevalt, de rest stuurt hij (aanvankelijk was de box alleen voor mannen) terug.
De oprichters vertrokken zelf in 2023 bij hun ‘Hellofresh voor kleding’, onder de nieuwe eigenaren bleef de omzet volgens curator Stefan van Wijk achter. Van Wijk heeft wel goede hoop op een doorstart en prijst House of Einstein ook aan op LinkedIn: ‘interessant bedrijf te koop!’
Lees ook: Hoe House of Einstein de Excel-sheets wist te elimineren
6. En dan dit: Musk krijgt alsnog megabonus van 56 miljard
Tesla-topman Elon Musk maakt weer een klapper: het hooggerechtshof van de Amerikaanse staat Delaware geeft hem gelijk in een zaak over een megabeloning uit 2018 die destijds ongeveer 56 miljard dollar waard was. Musk krijgt zijn bonus niet in cash, maar in aandelenopties Tesla. Dat verklaart de idiote hoogte van het bedrag: de beurskoers van Tesla is in de loop van de jaren flink gestegen.
Een lagere rechtbank had het pakket aandelenopties vorig jaar afgewezen en noemde het ‘onbegrijpelijk’. Nu krijgt de rijkste man ter wereld dus na zeven jaar alsnog uitbetaald. Het pakket is intussen alweer flink meer waard geworden, volgens financieel persbureau Bloomberg zijn de opties op dit moment goed voor ongeveer 139 miljard dollar.
Rondje transfers 🔄
- Nationale-Nederlanden benoemt Herman Ouwerkerk, momenteel directeur Sparen, Beleggen en Bankverzekeren, tot directeur Hypotheken binnen NN Bank. Virginie Gonzalez wordt, naast haar functie als directeur Payments, benoemd tot directeur Sparen, Beleggen en Bankverzekeren.
Wat we ook lazen:
- Tesla-leasebedrijf MisterGreen valt om door prijsdalingen en Musk-aversie (FD)
- ABN Amro-baas Rijkman Groenink is nu boer en investeerder (FD)
- Aangifte tegen energieproducent RWE om gebruik biomassa met ‘schimmige’ herkomst (Volkskrant)
- Fabriek Fris werkt met statushouders aan duurzame kleding voor grote merken (Trouw)
- AI-stamvader Yann LeCun werkt aan nieuwe AI-startup van 5,6 miljard (Techcrunch)



