1. Trump en Musk vechten ongekende ruzie uit, Tesla-aandeel onderuit
De vriendschap tussen de Amerikaanse president Donald Trump en Tesla-ceo Elon Musk is voorbij. De twee vechten een publieke ruzie uit op sociale media over Trumps begrotingsplannen. Musk noemt de wet ‘walgelijk’ en dreigt zijn ruimtevaartprogramma stop te zetten. Trump wil op zijn beurt overheidscontracten met Musks bedrijven intrekken. Het Tesla-aandeel verloor 14 procent van zijn waarde door de escalatie.
Lees meer: Van bromance naar brute ruzie: Donald Trump kan Elon Musk kapot maken via Tesla en SpaceX
2. IND wil vergunning van au-pairbureau Nina.care intrekken
Nina.care, Nederlands grootste au-pairbureau, staat op het punt zijn vergunning te verliezen. De Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) deelde veertig boetes uit voor in totaal bijna 100.000 euro vanwege slechte screening van au pairs en gebrekkige hulp aan gezinnen. Klanten klaagden over au pairs die verdwenen, alcohol dronken tijdens het oppassen of zelfs identiteitsfraude pleegden. ‘Wij hebben geconstateerd dat Nina.care haar zorgplicht niet nakomt, en dat is de reden dat er boetes zijn opgelegd’, aldus de IND tegen Nieuwsuur.
De IND wil de vergunning intrekken van Nina.care. De oprichters, tweelingzussen Jasmijn en Lyla Kok, vechten dat besluit aan. Ze erkennen ‘beginnersfouten’ te hebben gemaakt en nemen verantwoordelijkheid voor problemen, maar stellen ook dat het au-pair-systeem verouderd is en willen met de immigratiedienst samenwerken om de sector te moderniseren.
3. Procter & Gamble schrapt tot 7.000 banen
Het Amerikaanse Procter & Gamble gaat de komende twee jaar 7.000 banen schrappen. Het bedrijf achter Ariel en Pampers heeft last van hogere kosten door handelstarieven en onzekere consumenten die vaker voor goedkopere huismerken kiezen. De reorganisatie treft ongeveer 15 procent van al het kantoorpersoneel wereldwijd. P&G wil ook bepaalde merken verkopen en zich terugtrekken uit sommige markten. In Nederland werken 120 mensen op het Rotterdamse kantoor, maar of daar banen verdwijnen is onbekend.
4. Ex-Philips-topman: ‘Brainport leeft op andermans succes’
Gerard Kleisterlee, voormalig ceo van Philips, heeft de innovatieregio Brainport hard aangepakt. De regio zou te afhankelijk zijn van ASML en vooral leven op ‘andermans veren’, tekent het Eindhovens Dagblad op. Kleisterlee sprak donderdag op een bijeenkomst van het Academisch Genootschap.
Veel patenten worden weliswaar in Eindhoven geregistreerd, maar het onderzoek gebeurt elders. Ook waarschuwde hij dat startups op de High Tech Campus nauwelijks doorgroeien. Zowel rector Silvia Lenaerts van de TU Eindhoven als ASML-topman Roger Dassen schaarden zich achter zijn kritiek op de innovatiekracht.
Lees ook: Het Brainport-recept: hoe Brabant een ecosysteem voor startups bouwde
5. Gaat de NXP-fabriek in Nijmegen wel of niet sluiten?
Chipreus NXP ontkent plannen om de fabriek in Nijmegen te sluiten, ondanks eerdere berichten daarover. Het bedrijf bouwt nieuwe fabrieken in Dresden en Singapore die sneller kunnen produceren, waardoor de productie in Nijmegen mogelijk afneemt.
Vakbonden en politici maken zich zorgen over de toekomst van de 1700 werkplekken, schrijft De Telegraaf. NXP benadrukt dat er geen besluit is genomen over vertrek. De gemeente hoopt dat de R&D-afdeling van NXP in Nijmegen juist uitbreidt.
6. En dan dit: Twee student-ondernemers regelen gratis bussen tijdens NS-staking
Terwijl de NS vrijdag stilligt door stakingen, springen twee Utrechtse ondernemers in de bres. Daan Ykema en Michael Hilhorst, bekend van trein-vertraging.nl, organiseren gratis busritten tussen Utrecht en Amsterdam. ‘We dachten: wat als wij die taak van de NS voor één dag overnemen?’, aldus Hilhorst tegen het AD. Het duo heeft drie ritten gepland en huren de bussen uit eigen zak. Aanmelden kan via hun website. ‘Als er veel meer aanmeldingen bijkomen, staan we klaar om extra bussen bij te boeken in overleg met de verhuurmaatschappij.’
Rondje transfers 🔄
- Michelle Goderie schuift door bij Amazon, de Amerikaanse internetgigant waar ze al vijf jaar voor werkt. Ze is de nieuwe Head of Business Development bij Amazon EU, laat ze weten op LinkedIn.
- Mickel Ouweneel is de nieuwe managing director van textielketen Kik in Nederland. Bij de discounter volgt hij David Philipoom op, die na ruim zeven jaar is vertrokken. Ouweneel komt over van Jumbo, waar hij de supermarkten in de regio Rotterdam onder zijn hoede had.
Wat we ook lazen:
- Val kabinet vergroot onzekerheid over miljardensteun aan Tata Steel (FD)
- De gouden jaren van het Belgisch bier zijn voorbij (De Tijd)
- Schepen Nederlands offshorebedrijf Allseas gaan op kernenergie varen (NOS)
- Maatschappelijke doelen opgeschort, ‘Shell kiest keihard voor aandeelhouderskapitalisme’ (BNR)



