Het duurzame materialenbedrijf Paebbl heeft zijn cementvervanger radicaal weten te verbeteren. De scaleup van de Nederlandse wetenschapper Pol Knops, techondernemer Andreas Saari en onderzoekers Marta Sjögren en Jane Walerud heeft een product ontwikkeld dat Portland-cement deels kan vervangen en daarbij CO2 vastlegt, ofwel een ‘netto negatieve’ CO2-uitstoot heeft.
Knops is de grondlegger van de technologie om van CO2 steenpoeder te maken. Andreas Saari is de jonge techondernemer die in 2021, samen met de twee andere Scandinavische founders en Knops, het bedrijf opzette. De Fin was in eigen regio daarvoor vooral bekend als ceo van Slush, hét startup-event van Noordwest-Europa.
Cement belangrijke oorzaak CO2-uitstoot
De climate tech-scalup werkt vanuit Rotterdam, Helsinki en Stockholm aan een van de grootste uitdagingen in de bouwsector. De productie van cement voor de bouw is wereldwijd namelijk nog altijd een belangrijke oorzaak van CO2-uitstoot. De hamvraag voor de industrie is hoe snel innovaties worden opgeschaald om die uitstoot terug te dringen.
Paebbl maakte eind juni bekend dat zijn nieuwe formule (‘Rebond 300’) tot 30 procent van de klassieke cementvormen kan vervangen in een betonmix met behoud van kwaliteit. Dat laatste is van groot belang voor bouwbedrijven, die aan strenge standaarden moeten voldoen.
Lees ook: Paebbl haalt 25 miljoen euro op om CO2 voor altijd vast te leggen in beton
Traditioneel cement wordt gemaakt door kalksteen te vermalen en vervolgens te verhitten op temperaturen van ongeveer 1.450 graden Celsius. Dat levert klinker op, een poederachtig bindmiddel. Door klinker te mengen met een paar procent gips ontstaat cement. Via menging met zand, grind en water krijg je beton.
Bij dat proces komt er veel CO2 in de atmosfeer terecht. Dat komt deels door het gebruik van fossiele brandstoffen (zoals steenkool) voor cementovens, en anderzijds door chemische reacties bij het verhitten van de kalksteen. Gemiddeld genomen levert de productie van een kilo cement ongeveer 0,6 kilo CO2-uitstoot op.
Cement dat CO2 vastlegt en daarmee opslaat in gebouwen
Paebbl heeft een product ontwikkeld dat gebaseerd is op versnelde nabootsing van natuurlijke processen, waarbij kalkachtig gesteente CO2 juist opneemt. De basis wordt gevormd door magnesium- en calciumhoudende mineralen, waaraan Paebbl CO2 toevoegt. Dat kan bijvoorbeeld CO2 zijn die wordt afgevangen bij fabrieken, of met filterinstallaties uit de lucht wordt gehaald (direct air capture).
Dat levert een supplement op dat cement deels kan vervangen als onderdeel van een betonmix. Het nieuwe Rebond 300-product heeft een negatieve CO2-voetafdruk, waarbij per kilo product bijna 0,15 kilo CO2 wordt vastgelegd. Bij toevoeging aan een betonmix kan dat de CO2-voetafdruk van beton tot 40 procent verlagen.
De CO2-opnamecapaciteit van het nieuwe product is officieel bevestigd in een zogenoemde Environmental Product Declaration (EPD). Per saldo heeft Paebbl hiermee een ruim 10 keer zo hoge CO2-vastlegging gerealiseerd, vergeleken met de eerste generatie van de cementvervanger. Als extraatje heeft Paebbl zijn product een lichtere kleuring gegeven om de esthetische mogelijkheden voor architecten te vergroten.
‘Wat goed te merken is: iedereen in deze industrie beseft heel goed hoe enorm de impact is op het milieu en klimaat’, zei Saari eerder tegen MT/Sprout. ‘Zoveel oplossingen zijn er niet, dus ze worden heel enthousiast door wat wij kunnen. Het geeft ze lucht, en het vertrouwen dat er echt iets kan veranderen. Dat brengt ons in een goede positie.’



