1. 300 miljoen van ABP naar batterijbedrijf Return
Return, ontwikkelaar van batterijparken voor energieopslag, heeft 300 miljoen euro opgehaald bij pensioenbelegger APG in ruil voor een minderheidsbelang. Met het verse geld kan ceo en oprichter Willem-Jan Schutte verder groeien in Europa. Hij brengt partijen bij elkaar via grootschalige energieopslag en een platform dat inzicht biedt in waar energie beschikbaar is en waar capaciteit nodig is.
Return heeft inmiddels 70 MW aan opslagcapaciteit in Nederland staan, in Vlissingen en Terneuzen, met nog eens 450 MW in aanbouw. Het is ook actief in Duitsland, België en Spanje. Met 2 miljard aan langlopende klantencontracten werkt Schutte aan een Europees netwerk van circa 5 GW in 2030. APG is de pensioenuitvoerder van ambtenarenfonds ABP.
Lees ook: Nederlands Return haalt 100 miljoen euro groeigeld op om energietransitie te versnellen
2. Conflict met China over Nexperia escaleert
Medewerkers van de Chinese divisie van chipbedrijf Nexperia moeten instructies van ‘buitenaf’ negeren. Dat is hen opgedragen in een brief door het Chinese management, dat de zeggenschap terug claimt van Nederland. De brief werd zondag via Chinese media verspreid, meldt het FD. In de brief wordt gesproken van een ‘bemoeienis door lokale overheden’, een impliciete verwijzing naar Nederland. Zij moeten hun ‘foutieve acties staken’.
De actie betekent een verdere escalatie van het conflict tussen Nederland en China over de zeggenschap over Nexperia, dat een belangrijke toeleverancier is van de auto-industrie. Zondag noemde minister Karremans van Economische Zaken het ‘toeval’ dat EZ de regie nam bij Nexperia, terwijl de VS exportbeperkingen instelde tegen het chipbedrijf. Hij had het ‘principebesluit’ al genomen na ‘signalen’ dat Nexperia-ceo Zhang Xuezheng bezig zou zijn de onderneming naar het buitenland te verplaatsen, zei hij bij Buitenhof.
Lees ook: Chipoorlog aan de Waal: waarom Nederland keihard ingrijpt bij Nexperia
3. Uitgevers willen dat EU Google aanpakt om AI Overviews
Een groep van meer dan honderd uitgevers in Italië wil onderzoek laten starten bij de Europese Commissie tegen Google AI Overviews. Deze nieuwe, populaire functie van Google maakt dat de zoekers daar veel minder vaak doorklikken naar hun websites. Zo houdt Google veel te veel digitaal verkeer weg bij de bronnen die het gebruikt.
Door AI-overzichten en sinds kort ook de AI-modus in Italië te introduceren, zo redeneert belangenbehartiger Fieg, schendt Google een aantal belangrijke bepalingen van de Digital Services Act, met nadelige gevolgen voor Italiaanse gebruikers, consumenten en bedrijven. Tot de klagende groep behoren grote krantenuitgevers als Corriere della Sera, La Repubblica, Il Sole 24 en La Stampa.
Lees ook: Google’s AI-antwoorden kunnen dramatisch uitpakken voor websites: weg zoekverkeer, weg business
4. DNB-president: inflatie blijft hoog door schaarste
De Nederlandse inflatie blijft hardnekkig hoog in vergelijking met het gemiddelde in de eurozone, vindt president Olaf Sleijpen van De Nederlandsche Bank (DNB). ‘Om het tempo van de prijsstijging omlaag te krijgen en tegelijk de economische groei meer aan te zwengelen zal het nieuwe kabinet op meerdere terreinen aan de slag moeten’, zei Sleijpen vrijdag tegen het ANP.
Waar de inflatie in de eurozone terug is naar ongeveer 2 procent, gaat het in Nederland om zo’n 3 procent. Volgens de nieuwe DNB-president is het verschil niet te verklaren door alleen naar de loonstijging of brandstofprijzen te kijken. Nederland kampt volgens hem in brede zin met schaarste. ‘We hebben een heel krappe arbeidsmarkt. De schaarste zit hem rond het gebruik van ruimte, maar ook in dingen als stikstofruimte. De schaarste zit hem in het feit dat bedrijven heel lang moeten wachten op een energieaansluiting.’
5. Kabinet wil kerncentrales zelf gaan bouwen
Het demissionaire kabinet wil de bouw van twee nieuwe kerncentrales zelf financieren en richt een staatsbedrijf op om ze te realiseren: de Nucleaire Energie Organisatie (NEO). Volgens klimaatminister Sophie Hermans is het goedkoper als de overheid zelf de benodigde miljarden inlegt dan als bedrijven meefinancieren, schrijft ze in een brief aan de Tweede Kamer. Eerder werd al duidelijk dat er bij bedrijven weinig animo is om in de kerncentrales te investeren, omdat zij het risico te groot achten.
Een volgend kabinet kan bijvoorbeeld besluiten om de stekker uit de plannen te trekken. Hermans kiest daarom voor ‘volledig publieke financiering’ van de benodigde 20 à 30 miljard euro exclusief rente, al houdt ze de deur open voor bedrijven die mede-eigenaar van de centrales willen worden. Het kabinet steekt in eerste instantie 45 miljoen euro in het nieuwe staatsbedrijf NEO. Dat kan tot 2027 nog oplopen tot 222 miljoen euro.
6. En dan dit: Robotauto’s Waymo gaan maaltijden bezorgen
Maaltijdbezorger Doordash gaat in de Amerikaanse stad Phoenix naast fietskoeriers ook robottaxi’s inschakelen om de prak af te leveren. Daarvoor is het een samenwerking aangegaan met Waymo, de aanbieder van chauffeurloze taxi’s die ooit als Google-dochter begon.
Het gaat om een proef van een paar maanden bij online supermarkt Dashmart. Die bezorgt geen dampende maaltijden, maar maaltijdkits. Als de robotaxi’s hun werk in Phoenix goed doen, kunnen ze ook in andere Amerikaanse steden gaan rijden voor Doordash. Fijn extraatje voor de bestellers: ze krijgen een tientje korting op hun volgende Waymo-rit.
Rondje kwartaalcijfers 📈
- Basic-Fit heeft in het derde kwartaal opnieuw een flink aantal nieuwe leden verwelkomd: 218.000 abonnees, waarmee het totaal op 4,73 miljoen kwam. De omzet steeg in de eerste drie kwartalen met 16 procent tot ruim 1 miljard euro.
- EssilorLuxottica, de producent van Ray-Ban en moederbedrijf van Pearle en GrandOptical, heeft een recordkwartaal achter de rug dankzij de groeiende consumenteninteresse in AI-brillen. De omzet steeg 11,7 procent tot 6,9 miljard euro.
Wat we ook lazen:
- Bending Spoons, de Italiaanse ‘serieopkoper’ van WeTransfer en Vimeo, biedt op AOL (Tweakers)
- Doorstart Carpetright definitief van de baan (NOS)
- ABN Amro-econoom Sandra Phlippen: ‘Een CO2-heffing is geen straf’ (Management Scope)
- Salesforce-ceo Benioff zegt sorry voor uitlatingen over de National Guard in San Francisco (Techcrunch)
- Bernard Wientjes stopt als voorzitter van CO2-tafel na meningsverschil met klimaatministerie (Telegraaf)



