Vrouwen hebben bij de overheid een kleinere kans om manager te worden dan in het bedrijfsleven. Het percentage vrouwen dat het glazen plafond doorbreekt, is in het bedrijfsleven anderhalf keer zo groot.
Dit blijkt een onderzoek van de Volkskrant naar de aantallen vrouwelijke medewerkers en managers bij de rijksoverheid en bij de 24 bedrijven uit de beursgraadmeter AEX. Bij Numico, producent van babyvoeding, en het telecombedrijf KPN hebben vrouwen de meeste kans manager te worden.
Bij de overheid bezetten vooral mannen posities in het middenmanagement. Dat is opvallend, omdat bij de ministeries relatief veel vrouwen werken: 41 procent van het werknemersbestand, tegen slechts 19 procent van de managers. In het bedrijfsleven werken minder vrouwen (37 procent), maar zij bezetten wel meer managementfuncties (27 procent).
Gangbaar
De cijfers druisen in tegen het gangbare beeld dat de overheid meer doet aan emancipatie en het bestrijden van het glazen plafond dan de marktsector. Deze misvatting wordt gevoed door het feit dat de overheid in gezichtsbepalende functies wel meer vrouwen telt dan het bedrijfsleven. De belangrijkste van hen, secretaris-generaal Marjanne Sint van VROM, stapt overigens begin volgend jaar op.
Professioneel
Hein Knaapen, directeur personeelszaken van KPN, vermoedt dat bedrijven de werving van personeel professioneler aanpakken. ‘Wij werken met jonge personeelswervers voor wie het man-vrouwverschil niet meer telt.’ Het telecomconcern neemt daardoor voor managementfuncties evenveel jonge vrouwen als mannen aan.
Ook zijn veel AEX-bedrijven actief in landen als de VS, waar meer vrouwen leiding geven. De vier vrouwen die in de AEX tot de absolute top behoren, zijn allemaal van buitenlandse afkomst.
(Volkskrant.nl)



