1. Startup xAI wordt samengevoegd met SpaceX
Elon Musk heeft zijn AI-startup xAI samengevoegd met zijn ruimtevaartbedrijf SpaceX. De timing hiervan is opmerkelijk, want SpaceX staat vlak voor een beursgang. Met xAI erbij, kan dit een van de grootste beursgangen ooit worden.
De combinatie van de twee bedrijven is volgens Bloomberg 1,25 biljoen dollar waard. Met zo’n waardering wordt het gemakkelijker om veel investeringen binnen te halen. Die centen zijn nodig voor de AI-race én de ruimterace. XAI verbrandt 1 miljard dollar per maand. Musk wil datacenters vanuit de ruimte van energie gaan voorzien.
2. Bird-oprichter Robert Vis vertrekt toch niet uit Nederland
Techondernemer Robert Vis kondigde in juni 2024 met veel drama aan dat hij Nederland zou verlaten vanwege het slechte ondernemersklimaat. Hij was er helemaal klaar mee. Een jaar later wilde hij ook zijn softwarebedrijf Bird van Amsterdam naar Litouwen verhuizen.
Nu blijkt die verhuizing er niet van te komen. ‘Mijn woorden waren bedoeld als een serieuze waarschuwing’, maakt Vis een u-bocht op Follow The Money. Ze hadden niet zo letterlijk opgevat mogen worden. Vis blijft wel bezorgd over het Nederlandse het investeringsklimaat en het gebrek aan steun van Nederlandse pensioenfondsen voor startups. ‘Door noise te maken, hoop ik dat we hier iets veranderen.’
Lees ook: Robert Vis komt na zijn vertrek uit Nederland terug voor CM.com
3. Nobian schort investering van 250 miljoen in Delfzijl op
Zoutfabrikant Nobian heeft een investering van 250 miljoen euro voor het verduurzamen van de fabriek in Delfzijl opgeschort. De reden hiervoor is de bezwaarprocedure die de provincie Groningen en de gemeente Pekela hebben aangespannen bij de Raad van State.
De rechtszaak gaat over het verlengen van de zoutwinning in Oost-Groningen en het veilig afsluiten van de zoutputten daarna. Alleen is dat de belangrijkste zoutwinningslocatie voor het bedrijf. ‘Zolang dat boven de markt hangt, kunnen we niet investeren’, laat en woordvoerder weten aan de Telegraaf.
4. Rituals boekt recordomzet in jubileumjaar: 2,4 miljard
Rituals Cosmetics heeft zijn 25-jarig jubileum vorig jaar afgesloten met een recordomzet van 2,43 miljard euro (+ 16 procent). Het bedrijfsresultaat groeide met 22 procent naar 545 miljoen. Het Nederlandse beauty- en wellbeingmerk is daarmee een van de snelst groeiende beautymerken wereldwijd. ‘Een mijlpaal’, aldus founder en ceo Raymond Cloosterman in een persbericht.
In 2025 zijn meer dan tweehonderd winkels geopend, waarmee het totale aantal vestigingen wereldwijd op circa 1500 uitkomt, aangevuld met 4.500 verkooppunten. Dit jaar investeert Rituals in vernieuwing van 1500 winkels, in Azië en de uitrol van het beauty technologiemerk Mind Oasis. Meer dan 30 miljoen gaat naar impactprojecten.
Lees ook: Zo maakte Raymond Cloosterman van Rituals een wereldmerk
5. Doorstart voor Nederlands grootste biologische plantenkwekerij
Jongerius, de grootste biologische plantenkwekerij van Nederland, maakt een doorstart onder een nieuwe eigenaar. Larendael, het investeringsbedrijf van ondernemer Wim Beelen, heeft een akkoord bereikt met de curator om de plantenkwekerij inclusief kassen, machines en productielijnen over te nemen.
Beelen ziet ‘veel potentie’ in de locatie in Houten, zo klinkt het in een persbericht. Het bedrijf, dat zich richt op de teelt van biologische groenteplanten, ging eind vorig jaar failliet, de precieze oorzaak is nog altijd onbekend. Larendael wil gesprekken voeren met werknemers om een duurzame toekomst voor de kwekerij te ontwikkelen.
6. Europa blijft te afhankelijk van import kritieke grondstoffen
De Europese Rekenkamer waarschuwt dat Europa er nog altijd niet in slaagt om onafhankelijker te worden van kritieke grondstoffen, zoals lithium, kobalt, boor, gallium en magnesium. Die zijn nodig voor de energietransitie en klimaatdoelstellingen.
De EU zou in 2030 voor geen enkele van die grondstoffen nog afhankelijk moeten zijn van één land. Sinds twee jaar probeert Brussel daar iets aan te doen, met handelsverdragen en strategische partnerschappen, maar die hebben ‘nog geen tastbare resultaten opgeleverd’. Ook de recycling komt met een percentage van 1 tot 5 procent niet van de grond.
Lees ook: Gaan de mijnen in Europa weer open in de race om eigen grondstoffen?
Rondje funding 💸
- Foodvalley verlengt, in samenwerking met Regio Deal Foodvalley, het Mkb Innovatie Voucher Programma tot juni 2029. Met een resterend budget van circa 1,3 miljoen euro blijft dit programma mkb-bedrijven in de agrifoodsector ondersteunen bij het versnellen van innovatie en opschaling.
Rondje transfers 🔄
- De Afas Foundation heeft Roos Nolet aangesteld tot nieuwe directeur. Nolet is sinds de oprichting van de foundation betrokken, waarvan de laatste zeven jaar als manager. Nu volgt zij Gerben Eversdijk op, die na zeven jaar zijn directeursrol neerlegt.
- Yorick Naeff is gestart als head of innovation bij ABN Amro. De ceo en medeoprichter van Bux brengt niet alleen heel wat ervaring mee. Als ‘entrepreneur in residence’ bij Techleap heeft hij ook een stevige positie binnen het Nederlandse innovatie-ecosysteem.
Wat we ook lazen:
- Prijs bitcoin na topjaren nu in enkele maanden stevig omlaag (Telegraaf)
- KLM reorganiseert verder, operationeel directeur vertrekt (FD)
- Bazen grand prix Zandvoort staken 20 miljoen in eigen zak (RTL Nieuws)
- Denktank: ‘Richt niet zomaar nog een nieuwe investeringsinstelling op’ (BNR)
- Europese betaalmethoden serieuze concurrentie voor Visa en Mastercard? (NRC)



