1. BP-logo verdwijnt uit Nederlands straatbeeld
BP heeft een akkoord bereikt met de Nederlandse Catom Group voor de overname van alle 300 tankstations, 15 laadpleinen en vlootbeheer in ons land. Die zullen, na goedkeuring van toezichthouder ACM, worden omgezet naar OK-tankstations. Ook de ruim duizend medewerkers gaan over.
De deal sluit aan bij de strategie van BP om 20 miljard dollar aan activa af te stoten en zich te focussen op olie- en gasactiviteiten, aldus het persbericht. OK Nederland gaat zo in één klap naar 400 locaties. Daarmee wordt het, wanneer de deal eind dit jaar wordt afgerond, de op twee na grootste exploitant van tankstations in Nederland (na Shell en Total).
Lees ook: De erfenis van BP-ceo’s: milieurampen, privéschandalen en een identiteitscrisis
2. 270 miljoen steun voor scheepsbouwer Damen
Het demissionair kabinet wil 270 miljoen euro uittrekken om Damen Naval uit de financiële nood te helpen. De scheepsbouwer kampt met problemen door vertragingen bij de bouw van zes Duitse fregatten, weet NOS.
Het gaat om een order van 7 miljard euro. De Duitse marine wil voorlopig niet betalen, omdat tussentijdse deadlines niet gehaald worden. Dat zou onder meer komen door een softwareprobleem. Ook de Nederlandse marine heeft een aantal schepen besteld bij Damen. Vandaag stemt de Kamer over het overbruggingskrediet.
3. Brits koopjesplatform wil V&D nieuw leven inblazen
Het Britse Secret Sales heeft V&D en To Be Dressed overgenomen van Cool Investments. Hoeveel geld daarmee gemoeid is, is niet bekendgemaakt. De e-commercespeler voor afgeprijsde mode en beauty wil met deze stap zijn positie in de Benelux versterken en de Europese groei versnellen.
Secret Sales wil V&D nieuw leven inblazen als toonaangevende marktplaats voor afgeprijsde mode, maar ‘met respect voor de geschiedenis’, stelt het persbericht. Met de overname heeft V&D toegang tot meer merken, grotere collecties en ‘een productvoorraad van miljarden euro’s’. Datzelfde geldt voor To Be Dressed, maar dan voor jongere shoppers.
Lees ook: Waarom V&D, Blokker en zelfs Hema zijn gedoemd te verdwijnen
4. Nvidia is als eerste meer dan 4 biljoen dollar waard
4 biljoen, of 4.000 miljard dollar, dat is de marktwaarde die Nvidia woensdag voor het eerst even bereikte. Daarmee is de chipfabrikant volgens Reuters ook meteen de eerste ooit die deze mijlpaal behaalde. De chips van Nvidia zijn enorm gewild voor toepassingen in generatieve AI. Daarmee is het dominant op de markt.
Hoe hard het voor dit bedrijf is gegaan: de waarde van 1 biljoen werd bereikt in juni 2023 en die verdriedubbelde in amper een jaar tijd. De enige andere Amerikaanse bedrijven die in de buurt komen zijn Apple en Microsoft met een marktwaarde boven 3 biljoen dollar.
5. Sociaal Innovatiefonds krijgt injectie van 4,8 miljoen
Na een geslaagde pilot krijgt het publiek-private Sociaal Innovatiefonds (SIF) een structureel vervolg. Het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid voegt 4,8 miljoen euro toe aan het fonds, waarmee het bijna verdrievoudigt en een vaste pijler wordt.
Het SIF richt zich op het wegnemen van drempels die werkgevers tegenkomen wanneer ze werken aan meer inclusieve werkvloeren. Sinds 2022 heeft het fonds geholpen bij het creëren van honderden banen voor mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt. Elke euro uit het fonds levert 6,42 euro aan maatschappelijke waarde op.
6. Rechter wijst massaclaim tegen ABN Amro af
Claimstichting Massaschade & Consument (SMC) heeft bakzeil gehaald bij de rechter. De massaclaim van ruim 200.000 ondernemers tegen ABN Amro is afgewezen. De zaak ging over het verstrekken van zakelijke kredieten, legt het FD uit.
SMC vond dat de bank het mkb te hoge rentes aanrekende en eiste miljarden euro’s aan compensatie. Dit op basis van een regeling voor consumenten. De rechter oordeelde dat die vlieger niet opging. ‘Daarvoor verschillen de kredieten, de mkb’ers en de periodes te veel.’ Kortom: SMC is niet-ontvankelijk.
Rondje kwartaalcijfers 📈
- Zeeman heeft in 2024 een omzet behaald van 969 miljoen euro. Dat is 5 miljoen minder dan in 2023. De textieldiscounter verkocht minder artikelen, 270 miljoen tegen 281 miljoen een jaar eerder. Zeeman wijt dit voornamelijk aan de haperende logistiek. Daardoor maakte het bedrijf ‘eenmalig’ ruim 5,5 miljoen verlies, weet NRC.
Rondje transfers 🔄
- Geert Glimmerveen is aangetreden als cfo van duurzame grondstoffenproducent Perpetual Next. Na zijn carrière bij McKinsey bekleedde hij onder meer topposities bij Eneco, Van Gansewinkel Group en Renewi.
Wat we ook lazen:
- F1-team Red Bull ontslaat teambaas Christian Horner (FD)
- Geen uitspraak in zaak tegen farmabedrijf over hoge medicijnprijzen (de Volkskrant)
- Chatbot van Elon Musk vliegt uit de bocht met ophemelen Hitler (Nu.nl)
- Linda Yaccarino, ceo van X, stapt na twee jaar op (TechCrunch)
- Lidl moet Franse concurrent 43 miljoen betalen na misleidende reclames (RTL Nieuws)



