Als we de ceo's moeten geloven lijkt er geen sprake te zijn van een crisis. Ruim de helft van de wereldwijde topmannen gelooft dat de vooruitzichten voor hun bedrijf goed zijn.
Helaas zijn Europese ceo's het meest negatief ingesteld over de nabije toekomst. Slechts 47 procent schat de vooruitzichten voor hun bedrijf positief in. Dat blijkt uit internationaal onderzoek van advocatenkantoor Norton Rose Group in samenwerking met de Economist Intelligence Unit.
Kostencontrole
2009 wordt het jaar van de kostencontrole, daar is de Europese top het over eens. Daarmee is het voornaamste doel van de afgelopen jaren, stijging van de bruto omzet, minder belangrijk geworden. Het behouden van een sterke cashpositie door middel van het stroomlijnen van interne processen staat voorop. Een kwart van de Europese bedrijven wil de kosten laten dalen door processen te automatiseren. Eenzelfde aantal wil de kostencontrole bereiken door te snijden in het personeelsbestand.
Lange termijn
Bedrijven blijven het belang inzien van hun merk en infrastructuur. Hier wordt dan ook niet tot nauwelijks op bezuinigd. Integendeel, ten opzichte van 2007 zijn meer bedrijven van plan te investeren in sales, marketing en R&D. Dit wijst op focus op de lange termijn in plaats van een korte termijn overlevingstrategie.
Fusies
Veel bedrijven weten goed gebruik te maken van de huidige marktsituatie. Bijna de helft van de respondenten denkt komend jaar minstens één fusie of overnamedeal af te ronden. Maar het gaat niet helemaal over rozen. De grootste belemmering waar deze bedrijven tegen aan lopen is het gebrek aan financieringsmogelijkheden.
Geïnvesteerd
"In lijn met wat bijna de helft van de ceo's verwacht, kan ik bevestigen dat er op de Nederlandse markt met betrekking tot fusies en overnames een heel ander beeld is dan in de voorgaande jaren" zegt Ep Hannema, Managing Partner van Norton Rose LLP. "Het merendeel van deze transacties is louter strategisch van aanpak en betreft het ontmantelen van de minder belangrijke onderdelen van bedrijven of het verkopen van activa om zo cash te genereren. Een aantal ondernemingen en dan met name ook ondernemingen waarin door Private Equity fondsen wordt geïnvesteerd bevindt zichzelf in een positie waarbij ze worden geconfronteerd met een strikte houding van de financierende banken, wat niet veel ruimte geeft om te bewegen."
Eigen markt
Europese bedrijven zien niet alleen Noord-Amerika als een onzekere regio maar hebben nog minder vertrouwen in de eigen markt. Terwijl 41 procent van de Europese respondenten Noord-Amerika als de meest risicovolle regio aanwijst, ziet 44 procent van hen Europa als de regio met het hoogste financiële risico. Europese ceo's zijn ervan overtuigd dat de groei in de Azië-Pacific regio zich zal herstellen en dat deze regio in de toekomst de beste mogelijkheden biedt voor groei op het gebied van omzet en winst.