De snelheid waarmee uitvinders hun vinding op de site zetten valt nog wat tegen, maar initiatiefnemer Jasper Baggerman had ook niet anders verwacht. Diens Patentsforsale.nl, nationaal podium voor uitvinding & innovatie, is in maart van start gegaan en moet nog wat bekendheid krijgen.
Toch wordt er volgens hem al heel goed gereageerd op de eerste innovaties die online zijn gezet: zittend strijken zonder strijkbout, een geheel nieuw hulpmiddel om een schip eenvoudig en veilig af te meren en een slim hangslot tegen diefstal van een jacht zijn maar enkele van de vindingen die op de site worden gepresenteerd.
Investeerder vinden
Nederlanders zijn over het algemeen goed in het bedenken van nieuwe ideeën, maar schieten te kort als het aankomt op het ten gelde maken ervan, zegt Baggerman. Zo wist tot dusver slechts één van de 6412 ingediende ideeën voor het televisieprogramma Het Beste Idee van Nederland 2009 de markt te bereiken. Ook kennisinstellingen worstelen al jaren met het verzilveren van hun duur ontwikkelde kennis. Met als gevolg dat vindingen op de plank blijven liggen en bedrijven geen inzicht hebben in welke innovaties voorhanden zijn.
‘Er zijn aardig wat hobbels om een product naar de markt te brengen,’ beaamt Baggerman. ‘Een prototype ontwikkelen of proof of sales zijn nog wel te realiseren, maar het vinden van een koper of investeerder is een lastig traject. Sommige uitvinders vinden dat zelfs een beetje eng. Ze zijn goed in het bedenken van oplossingen, maar minder goed in het vermarkten van hun ideeën. Dus huren ze experts in, maar dat is weer kostbaar. Meedoen aan Het Beste Idee van Nederland is ook niet altijd een optie. Je moet maar net op televisie willen en het winnende idee mag je niet zelf houden.’
Baggerman kan er, als uitvinder, over meepraten. Na vijf jaar werken als productmanager bij KPN, Ericsson en Ordina, richtte hij in 2001 het innovatiebureau DOK 5 op. Nog geen jaar later lag zijn Vakantielandenspel in de winkel en wist Baggerman het spel te verkopen aan de Duitse spellenuitgever Ravensburger. En binnen vier jaar waren er ruim een kwart miljoen stuks van verkocht in de Benelux, Duitsland, Zwitserland en Oostenrijk. Tegenwoordig helpt Baggerman bedrijven met de ontwikkeling en verkoop van hun nieuwe producten. In 2004 schreef Baggerman al eens het boek ‘Ik heb een goed idee. Wat nu?’, waarin het innovatieproces wordt toegelicht en vijf bedenkers van topuitvindingen aan het woord komen.
Laagdrempelig
Uitvinders betalen bij Baggerman slechts 59 euro voor het plaatsen van een idee of vinding. Andere inkomsten, zoals commissies over succesvolle deals, zijn er niet. De enige voorwaarde is dat de innovaties op een of andere wijze beschermd moet zijn. ‘We heten wel Patentsforsale, maar een octrooi is geen must,’ zegt Baggerman. ‘Met het modelrecht en auteursrecht kun je je vinding ook goed beschermen.’
Sommige uitvinders zullen misschien nog wat voorzichtig zijn met het aanbieden van innovaties op een site die door iedereen kan worden bekeken. Als uitvinder kun je echter zelf kiezen welke informatie je wel en niet wenst te presenteren. Het verdient altijd aanbeveling om de bescherming van intellectuele eigendommen te regelen voordat ze worden gepresenteerd, zegt Baggerman. Ook bestaande producten en diensten kunnen worden aangeboden. Voorwaarde is wel dat ze niet langer dan twee jaar op de Nederlandse markt aanwezig zijn.
Bestaat niet het gevaar dat Baggerman als ideeënmakelaar zichzelf uit de markt concurreert? ‘Ik sluit het niet uit,’ lacht hij. ‘Belangrijkste overweging was om uitvinders een laagdrempelig platform te bieden; een groot deel zou niet eens een bemiddelaar hebben ingehuurd.’
Lees ook het artikel Modelrecht in de praktijk. of het boek Patenten en copyrights voor dummies of neem deel aan het Innovatiecongres nieuwe producten bedenken



