1. Heineken wil 2 miljard bezuinigen
Bierbrouwer Heineken kondigt een nieuwe bezuinigingsronde aan van 2 tot 2,5 miljard euro over vijf jaar. Het bedrijf worstelt met dalende verkopen in vooral Europa en Amerika, waardoor de omzet vorig kwartaal 4 procent kromp. Dit is al de tweede grote kostenreductie binnen vijf jaar, na een eerdere ronde van 3 miljard die 8000 banen kostte.
Ceo Dolf van den Brink zegt dat Heineken ‘fundamenteel moet veranderen’. Hoeveel banen dit keer verdwijnen, blijft vooralsnog onduidelijk. Wel schrapt het bedrijf 400 banen op het hoofdkantoor in Amsterdam, zo werd vorige week bekend.
2. Ruziënde broers achter Döner Company bij de rechter
De broers achter kebabketen Döner Company, Necati en Murat Taştan, hebben al sinds 2012 diepe ruzie. Donderdag stonden ze tegenover elkaar bij de Ondernemingskamer, schrijft het FD. Necati wil een onderzoek naar het bedrijf, maar Murat vindt dat er niets aan de hand is. Beide broers beschuldigen elkaar van geheimhouding.
De voorzitter van de Ondernemingskamer noemde het dossier ‘een enorme puinhoop’. Over drie weken volgt een uitspraak, tenzij de broers eerder tot een deal komen. Uitkoop lijkt onvermijdelijk.
3. AH-franchisenemer gehackt: duizenden medewerkers gedupeerd
Paspoorten en salarisgegevens van duizenden Albert Heijn-medewerkers zijn op straat beland na een hack bij franchisenemer Bun. Het bedrijf exploiteert 26 supermarkten met zo’n 3.500 werknemers.
Criminelen hebben via gijzelsoftware een vijfde van de gestolen data al op het darkweb gepubliceerd en eisen nu losgeld voor de rest. Ook oud-medewerkers zijn gedupeerd. De gegevens kunnen worden misbruikt voor identiteitsfraude. Het is de tweede keer dit jaar dat Albert Heijn-personeel door een cyberaanval wordt getroffen.
4. Broodleverancier sleept Jumbo voor de rechter
Amarant Bakkers, een belangrijke broodleverancier van Jumbo, start een rechtszaak tegen de supermarktketen. Jumbo wil het contract per januari beëindigen en stapt over naar concurrent Goedhart-Borgesius, de grootste bakker van Nederland. De supermarkt wil zo goedkoper brood inkopen.
Amarant vindt de opzegtermijn veel te kort: Jumbo maakte de stap in juni van dit jaar bekend. Het bedrijf heeft een bakkerij die speciaal is ingericht om alleen voor Jumbo te produceren. Omschakelen naar nieuwe klanten duurt volgens hen maanden. Daarom eist Amarant meer tijd of financiële compensatie.
5. Unilever haalt misleidende duurzaamheidsclaims van verpakkingen
Voedingsconcern Unilever stopt met het gebruik van onjuiste duurzaamheidsclaims op verpakkingen. Dat meldt De Telegraaf. Volgens de Consumentenbond werd ruim de helft van de onderzochte producten van Unilever aangeprezen met misleidende duurzaamheidsclaims. Slechts bij enkele merken, waaronder Ben & Jerry’s, klopten die wel. De bond noemde Unilever zelfs ‘koning greenwashing’. Op aandringen van de Autoriteit Consument en Markt past het bedrijf nu de verpakkingen aan. Volgens Unilever zelf was het daar al mee bezig.
6. En dan dit: Tyfoonslachtoffers bereiden klimaatzaak tegen Shell voor
Ruim zestig Filipijnen die alles verloren bij tyfoon Rai in 2021 spannen een zaak aan tegen Shell. Ze geven het oliebedrijf de schuld van klimaatverandering die de storm erger maakte, schrijft The Guardian. Bij de tyfoon kwamen meer dan 400 mensen om en verloren miljoenen hun huis.
Als Shell niet reageert, volgt in december een rechtszaak in Londen. Het is de eerste keer dat een oliebedrijf voor de rechter wordt gesleept voor klimaatschade in ontwikkelingslanden. Als de slachtoffers winnen, kan dat de deur openen voor meer rechtszaken tegen oliebedrijven.
Lees ook: De erfenis van Urgenda: hoe één klimaatzaak honderden nieuwe ontketende
Rondje funding 💸
- De Amsterdamse startup Tract heeft 18,6 miljoen euro opgehaald in Series A-ronde, geleid door climate tech-investeerder Icos Capital. Het platform helpt agrifood-bedrijven wereldwijd hun complexe toeleveringsketens in kaart te brengen, duurzaamheidsprestaties te meten en risico’s te beheren.
Rondje kwartaalcijfers 📈
- Verlichtingsbedrijf Signify schroeft de jaarprognose naar beneden na tegenvallende verkoopcijfers in het derde kwartaal. De winst steeg wel naar 108 miljoen euro, maar ceo As Tempelman wijst op zwakke vraag en prijsdruk in Europa en de Verenigde Staten.
- Chipfabrikant Intel boekte betere resultaten dan verwacht in het derde kwartaal. Dat komt door flinke kostenbesparingen onder ceo Lip-Bu Tan. De vraag naar chips is zo groot dat Intel moeite heeft om iedereen te bedienen.
Rondje transfers 🔄
- Anneke Kamphuis is de nieuwe ceo van EQOM Group, het moederbedrijf van EasyToys. De 41-jarige Amsterdamse startte in februari als Chief B2C officer en was sinds september al interim-ceo. Ze volgt nu Marc van Boven definitief op.
- Het Bredase communicatiebedrijf CM.com heeft in Geert Beullens een nieuwe financieel directeur gevonden. Hij begint op 1 november en komt over van ASML.
- Vastgoedbedrijf Unibail-Rodamco-Westfield wil Vincent Rouget per 1 januari 2026 benoemen als opvolger van topman Jean-Marie Tritant. Hij is momenteel waarnemend operationeel directeur van de Europese tak.
Wat we ook lazen:
- Lawaaiige Boeing 747 kan ‘s nachts toch vliegen op Schiphol (Telegraaf)
- Nexperia-baas zag zijn zakelijke dromen botsen met de geopolitiek (Volkskrant)
- Trump verleent gratie aan oprichter ‘s werelds grootste cryptoplatform (Wall Street Journal)
- VDL bouwt in stilte aan defensiebolwerk: ‘Tegenstanders niet wijzer maken’ (ED)



