Britse durfkapitalisten betalen soms niet meer dan 10% belasting. Dit tot verlegenheid van de managers zelf.
Een jaar geleden nam de Britse vakbond GMB een kameel mee naar de zondagsdienst van de Holy Trinity Church in het Zuid-Londense Clapham. Dit is de kerk die Permira-topman Damon Buffini, een van de belangrijkste private equity-bonzen, frequenteert. Een spandoek op de bult van het beest wees Buffini, naar verluidt goed voor 100 miljoen pond, op de Bijbelse wijsheid dat een kameel eerder door het oog van een naald gaat, dan een rijk man door de hemelpoort.
Het was de start van een campagne van GMB, met 700.000 leden een van de belangrijkste Britse bonden, tegen private equity. Naast de bekende bezwaren, zoals de beschuldigingen van “asset stripping” (kopen en in stukken hakken van een bedrijf) en het opzadelen van overgenomen bedrijven met onverantwoord veel schuld, richtte GMB zich specifiek op de fiscale voordelen voor de branche.
Gordon Brown
Enerzijds ging dat om de aftrekbaarheid voor de vennootschapsbelasting van schuld waarmee private equity overnames financiert. Anderzijds om de behandeling van de persoonlijke verdiensten van de fondsbeheerders. De meeste managers brengen 20% van het rendement van hun fonds in rekening als vergoeding (plus circa 2% van de totale inleg). Deze ’prestatiebeloning’ wordt door de Britse fiscus gezien als vermogensaanwas in plaats van inkomen, en daarom slechts tegen een tarief van 10% belast. De hoogste schijf van de Britse inkomstenbelasting ligt vier keer zo hoog. Deze gunstige fiscale regeling is bedoeld om riskante investeringen in jonge bedrijven te stimuleren.
Maandenlang was dit een onderwerp waar de vakbonden en de linkervleugel van de Labourpartij zich druk over maakten. Deze maand kregen zij invloedrijke medestanders. Nick Ferguson, als oprichter van Permira Buffini’s voorganger, noemde het in een interview “onjuist” dat een private equity-manager “minder belasting betaalt dan een schoonmaakster”.
Afgelopen donderdag mengde misschien wel de meest gerespecteerde naam in de Britse private equity-industrie zich in het debat. Apax-oprichter Sir Ronald Cohen suggereerde in zakenkrant Financial Times dat de managers van de “megafondsen” meer dan 10% moeten betalen. Cohen is een supporter van aankomend premier Gordon Brown en zijn opmerkingen worden gezien als een aankondiging van komend regeringsbeleid.
Bron: FD.nl



