Een veel aangedragen oplossing voor problemen in het onderwijs en de zorg: veeg alle overbodige managementlagen weg. Mirko Noordegraaf, hoogleraar Publiek Management van de Universiteit van Utrecht, vindt dit onzin. "Managers zijn juist hard nodig."
Noordegraaf analyseerde, voor zijn nieuwe boek, het ontstaan van de discussie over de rol van managers in de publieke sector. Zijn conclusie is dat het niet allemaal aan de manager ligt. "Ook de professional is niet heilig."
Als er problemen ontstaan bij een bedrijf geven veel mensen daar managers de schuld van. "Mijn punt is dat de manager niet de hoofdschuldige is, dat is de veranderende samenleving. Neem minister van onderwijs Plasterk. Plaster roept dat de macht terug moet naar leraren. Dat slaat nergens op. Niet iedere docent is even goed. Het kan zijn dat managers nodig zijn om de kwaliteit van het onderwijs te verbeteren. In het onderwijs is veel samenwerking nodig, soms moet dat worden afgedwongen. Managers zouden een goede ‘beschermrol' kunnen spelen", vertelt Noordegraaf.
Er is in het onderwijs de laatste jaren echter wel veel misgegaan en dat wordt managers aangerekend. "Ik zeg ook niet dat als je managers neerzet, dat het dan goed gaat. Managers zijn medeschuldig aan de problemen in het onderwijs. Ze zijn teveel meegegaan in MBA-taal en gebruiken een te zakelijke toonzetting. Dat is ook onhandigheid. Maar er zijn genoeg voorbeelden waar het wél goed gaat", zegt Noordegraaf.
Volgens Noordegraaf is een pact sluiten tussen professional en manager dé oplossing. "Nu staat de professional vaak tegenover de manager en gelooft de professional in de politiek. Maar vanuit de professional bekeken is een pact met de manager beter. De politiek doet rare dingen. Dat moet ook, daar zijn politici voor. De manager zou het onderwijs kunnen beschermen voor de politiek."
Bron: Volkskrant Banen



