Lloyd Blankfein, topman van de Amerikaanse zakenbank Goldman Sachs, heeft een eindejaarsuitkering ontvangen van 67,9 miljoen dollar (47,2 miljoen euro), de hoogste bonus ooit op Wall Street. Goldman Sachs behaalde in 2007 een recordwinst en omzeilde succesvol de kredietcrisis die topmannen van andere zakenbanken hun bonus of zelfs hun baan kostte.
Blankfein krijgt 26,8 miljoen dollar in contanten en 41,1 miljoen dollar aan opties en aandelen. De bonus van Blankfein ligt 26 procent hoger dan in 2006. 's Werelds grootste zakenbank boekte over heel 2007 22 procent meer winst dan een jaar eerder. De bank keert dit jaar in totaal 23 procent meer uit aan salarissen en bonussen. De zakenbank dankt zijn succes aan de Amerikaanse kredietcrisis. Goldman Sachs speculeerde in een vroeg stadium op een verdere waardedaling van riskante hypotheken, waardoor een verdieping van de crisis juist gunstig uitpakte voor de bank.
Kritiek
De bonus van Blankfein leverde kritiek op, nog voordat de hoogte hiervan bekend was. De bankier zou zich wel eens iets meer mogen aantrekken van het lot van de tomatenplukkers in Florida, stelt Eric Schlosser in de New York Times, waarover de Volkskrant bericht. Volgens de auteur van Fast Food Nation is de bonus van Blankfein groot genoeg om alle tienduizend tomatenplukkers in Florida een jaar lang te betalen. "Deze groep, deels illegale immigranten, verzorgt de oogst van tomaten die voornamelijk aftrek vinden bij grote fastfoodketens. Zij worden onderbetaald en in een aantal gevallen is geconstateerd dat tomatenboeren hun arbeiders behandelen als slaven."
Delen
Na een consumentenboycot besloot Taco Bell tot een loonsverhoging van 1 cent per pond geplukte tomaten, evenals McDonald's. Burger King weigert echter meer te betalen voor zijn tomaten en de koepelorganisatie Florida Tomato Growers Exchange dreigt boeren met een forse geldboete als ze overgaan tot loonsverhoging, omdat het in strijd zou zijn met antitrust regels. "Met zijn halsstarrige houding belemmert Burger King betere levensomstandigheden voor de tomatenplukkers," stelt Schlosser.
Wat dit te maken heeft met de bonus van Blankfein? Goldman Sachs heeft afgelopen jaar flink verdiend aan zijn belang in Burger King. "Misschien," schrijft Schlosser, "moet Blankfein proberen een deel van zijn bonus te delen met werknemers onderaan de voedselketen."



