3D Hubs-oprichters Bram de Zwart en Brian Garret creëerden vorig jaar een wereldwijd netwerk van 3D-printers. Dat netwerk maakt het mogelijk om een printer in de buurt te selecteren voor het maken van een driedimensionaal ontwerp. Eigenaren van 3d-printers kunnen met die opdrachten hun printer terugverdienen.
‘We verbinden de eigenaar van de printer met degene die het wil gebruiken’, omschrijft De Zwart het concept. ‘Een beetje vergelijkbaar met het model van Airbnb.’ En dat model is veel goedkoper en schaalbaarder dan zelf printers aanbieden. Inmiddels bieden 8000 mensen in 140 landen hun printer aan via de Nederlandse dienst.
‘We hebben concurrenten, maar zijn wereldwijd de grootste’, zegt De Zwart. Het aantal printopdrachten groeit volgens hem elke maand met 40 procent. De achterliggende drijfveer van De Zwart is om het produceren van spullen lokaler maken, een trend die ook in de voedselwereld zichtbaar is. Het is immers ‘superineffciënt’ om een grote productielijn in China op te zetten.
Zie ook: 3D Hubs op weg naar werelddominantie
3D Hubs verdient 15 procent commissie per printopdracht. ‘We helpen met de techniek en zorgen voor de klantenservice.’ Zowel in New York als in Amsterdam heeft de startup daarvoor support-medewerkers geïnstalleerd. ‘In deze fase van de technologie, waarbij veel mensen voor het eerst een 3d-printje maken, is het heel belangrijk dat ze goede support krijgen, het is nog een beetje eng soms.’
Zijn droomklanten? Nike, Ikea en Lego. ‘De industrieën waarin zij goed zijn, daarin gaat 3d-printen heel groot worden.’ Of die grote vissen al zijnn binnengehaald kan De Zwart nog niet zeggen; binnenkort maakt 3D Hubs weer een aantal nieuwe partners bekend, kondigt hij aan.