Dankzij AI worden we allemaal veel productiever. Het heeft de afgelopen twee jaar geleid tot een sterke toename van zogenaamde solo-entrepreneurs. Mensen die helemaal alleen een groot bedrijf opbouwen.
Ze zitten vaak op prettige locaties, veelal zonnige oorden zoals Bali, Thailand, en Colombia. Maar ook grote steden trekken steeds vaker deze solo-entrepreneurs aan, zoals Lissabon, Berlijn, Miami en Amsterdam.
Niet zelden zijn ze in staat om met hun bedrijf omzetten van boven het miljoen te behalen. Dat is natuurlijk lekker, want als je geen of nauwelijks personeel hebt, blijft er een fors bedrag over om uitstekend te leven. Ze zetten AI voor werkelijk alles in: voor hun eigen product, maar ook voor het werven van klanten, klantenservice, het managen van hun financiën, het inhuren van freelancers en nog veel meer.
Lees ook: AI-agents veranderen hoe bedrijven werken: ‘We zitten in een revolutie’
Base44 verkocht aan Wix
Sommige van deze solo-entrepreneurs doen het wel heel erg goed. Neem bijvoorbeeld de Israëlische programmeur Maor Shlomo, oprichter van Base44. Hij verkocht een paar weken geleden zijn bedrijf voor 80 miljoen dollar aan Wix.
Het bedrijf was zes maanden oud. Inderdaad: slechts een half jaar. Maar: het ging dan ook heel hard met het AI-platform om apps te bouwen zonder programmeerkennis. In minder dan een half jaar kreeg het product een kwart miljoen gebruikers.
In mei boekte het bedrijf een winst van bijna 200.000 euro (terwijl hij maar de helft had verwacht). En dat bedrag groeit elke maand stevig door.
Zonder investeerders naar een miljoenenexit
De oprichter had nooit een cent opgehaald. Van de 80 miljoen is zo’n 25 miljoen gereserveerd voor de zes tot acht medewerkers die hij inmiddels had aangenomen. Zij krijgen uitbetaald naarmate ze langer bij het bedrijf – en nu dus Wix – betrokken blijven. Shlomo zelf krijgt de rest. Toch lekker: Ruim vijftig miljoen dollar in een half jaar verdiend.
Waarom hij het product verkocht? Omdat het te groot werd om alleen door te gaan. Shlomo wil nog honderd keer zo groot worden en daarvoor heeft hij een sterke partner nodig. Door samen te gaan met Wix denkt hij een veel betere kans te hebben om zijn doelen te bereiken.
In zijn woorden: ‘Als je hebt gezien hoe ver we kunnen komen zonder een cent investering, dan kun je je wel voorstellen hoe hard we zullen gaan nu we Wix achter ons hebben staan.’
Solo-entrepreneurs willen geen investeerders
Je vraagt je af waarom andere solo-entrepreneurs, die het succes van Base44 zien, niet precies hetzelfde bouwen. Nou: dat gebeurt zeker. Ik heb met een Nederlandse solo-entrepreneur gesproken die stelde dat de community van solo-entrepreneurs heel hecht is. Men gunt elkaar succes en helpt elkaar bovendien waar mogelijk.
Maar, er zouden ook enkele ‘figuren’ zijn die doorlopend andere kopiëren en zo trachten te profiteren van ideeën van derden.
Ik heb weleens geprobeerd om te investeren in de bedrijven van solo-entrepreneurs. Maar daar zitten ze helemaal niet op te wachten. Deze mensen kiezen ervoor om lekker flexibel zelf een bedrijf op te bouwen zonder ‘bemoeienis’ van een investeerder. Ze hebben het geld vaak niet eens nodig, omdat ze al vrij snel winstgevend worden.
Tot slot: vrijwel al deze solo-entrepreneurs maken stevig gebruik van AI. Er worden heel wat tokens verbruikt middels hun producten. De echte winnaars? De aanbieders van AI. OpenAI, Anthropic, Google Gemini en meer. Die juichen al die solo-entrepreneurs van harte toe.
Lees ook deze columns van Jeroen Bertrams:
- Geld nodig? Klop eens aan bij deze ondernemers uit de Top 100 Jonge Miljonairs
- Miljarden ophalen zonder product: deze 2 ondernemers deden het
- Startups vrezen dip door handelsoorlog, maar de grootste verliezer is Trump zelf