Het vastgoedfonds van de familie Malkin, dat sinds 2002 eigenaar is van het Empire State Building in New York, heeft maandag een aanvraag ingediend voor een beursgang. Het gaat om een notering aan de New York Stock Exchange. Ze zetten een nieuwe trust op rondom New Yorks hoogste wolkenkrabber. De zogeheten Empire State Realty Trust, dat ook een aantal gewilde retaillocaties in midtown Manhatten in zijn portefolio heeft, wil met de gang naar de beurs in New York ongeveer één miljard dollar ophalen. Ter vergelijking: Facebook plant 5 miljard dollar op te halen bij zijn beursgang.
Donald Trump
Het vastgoedobject, tot 1970 het hoogste gebouw in de wereld, is in de loop van zijn tachtigjarige bestaan mening maal van eigenaar verwisseld. Het laatste decennium vormde de toren inzet van felle juridische strijd tussen verschillende ondernemersgiganten. Zo wilde Donald Trump het gebouw aan zijn imperium toevoegen en ook de erfgenamen van de inmiddels overleden hoteltycoon Leona Helmsley wilden maar geen afstand doen van het vastgoedpareltje. In 2002 verwierven Athony (foto) en Peter Malkin, derde en vierde generatie uit een rijke vastgoedfamilie, een belangrijk deel van het gebouw om in 2010 volledig eigenaar te worden van de stenen.
Kostenpost
Het Empire State Building was de afgelopen jaren een zware kostenpost voor de Malkins. Als gevolg van het instorten van de financiële sector in 2008 zijn huurprijzen ook omlaag gegaan. Een investering van meer dan 500 miljoen dollar in onder andere het herstel van de Art Deco lobby moet het gebouw weer aantrekkelijk maken voor de prestigieuze klanten. Ook zijn er plannen om het gebouw te verduurzamen. In het gebouw zitten op dit moment onder meer de Human Rights Watch, Turkish Airlines en een Senegalees bureau voor tourisme. Het object kan dus wel weer wat schwung gebruiken.
Het is nu wel de juiste tijd om naar de beurs te gaan. Beleggers lijken weer massaal te geloven in een herstel van de economie, met omhoogspurtende koersen als gevolg. Of de Empire State Realty Trust, waar nog zo’n tien kantoren en retailobjecten in onder zullen vallen, echt een beurslieveling gaat worden of toch een luchtkasteel blijkt te zijn? Het zal zich gaan uitwijzen.